Letošní severské soutředění proběhlo na přelomu července a srpna. Celou akci ilustrují zápisky z palubního deníku, které jsou doplněny o fotografie Aleše Malého.
Úterý 24.července V Jilemnici jsme začali nakládat všechna vozidla a postupně se všechna zavazadla dostala buď dovnitř, nebo na střechu na zahrádku. Bylo to náročné, ale postupně jsme mohli okolo půl dvanácté dopoledne vyrazit po různých trasách (někdo přes Semily, někdo přes Harrachov) na první společnou zastávku na hraniční přechodu v Habarticích. Pak už společně v koloně vozidel přes Zhořelec, Cottbus a dále po dálnici až skoro do Stralsundu. Tam jsme minuli odbočku a tak se závěrečné kilometry na trajekt staly tak „akorát“, ale stihli jsme přijet dostatečně včas a bez problémů se v Neu Mukran – Sassnitz nalodit a ve 22.15 vyplout směr Trelleborg – Švédsko.
Středa 25.července Dorazili jsme do Alvesty, na chatu Hanaslov, tradiční baštu tréninkových cest na Sever. po dopoledním odpočinku a „lehké“ běžecké fázi proběhl odpoledne trénink na Hjortsberze, pomalu se zotavující z ničivé vichřice v zimě 2004. Večerní sauna pak doplnila program prvního tréninkového dne.
Čtvrtek 26.července Dopolední mapový test – middle na Hanaslov, v jemných tvarech švédského terénu a odpoledne pak tradiční dvoučlenné štafety.
Pátek 27.července Odjezd směr
západní pobřeží Švédska. Sice jsme se vraceli pro plynové bomby, které
jsme nechali na chatě, ale jinak vcelku jsme program zvládli. Prohlédli jsme
si systém zdymadel v Trollhattanu, kde Gota kanál překonává skálu
o skoro 100 metrové výšce. K večeru jsme dorazili k městečku
Fjallbacka, kde jsme v přírodě přenocovali.
Sobota 28.července V Haldenu jsme bydleli na klubové chatě SKIKLUBB Halden, kde nám s ubytováním pomohla Venduula Klechová, která v Haldenu žije, pracuje a také závodí. Odpolední trénink na mapě Hoias v okolí chaty byl určitě pro řadu běžců velkým zážitkem, stejně jako zmije, které se u chaty slunily. Navštívili jsme také pevnost Fredriksten, která je typickou dominantou Haldenu.
Neděle 29.července Mapové
tréninky v těžkém , ale krásném terénu. Dopoledne ve dvojicích byl
trénink zaměřena na schopnost mapovat ve vysoké rychlosti, odpoledne pak
byla opravdová mapová lahůdka.
Pondělí 30.července Prohlédli jsme si Oslo, Frognerův park s Vigelandovými sochami a slavným monolitem „Boj o světlo“, dále pak legendární Holmenkollen se skokanským můstkem, běžeckými tratěmi a biatlonovou střelnicí. Dále jsme pokračovali přes Drammen do Kongsbergu, kde jsme si vyběhli na Jonsknutten, dominantní horu, ze které jsou nádherné výhledy.
Úterý 31.července Lysefjord
u Lysebotnu. Nejdříve trénink (kolečkové lyže nebo běh v nádherných
scenériích severské krajiny) a pak horská tůra na Kjerag. Fantastické
výhledy na Lysefjord, doplněné o zážitek skoků volným pádem do
fjordu – 35 vteřin volným pádem a doletem na padáku. To bylo k vidění
v podání skupinky norských „šílenců“. Ale byl to zážitek. Někdo se
pokusil vystoupit na Kjeragbolten, káven zaklíněný mesi skalami nad
Lysefjordem. Bylo to dost o odvaze a ne každý ji v sobě našel. Já
tedy ne.
Středa 1.srpna Trejekt z Lauvikku do Oanes. Od chaty Preikehytta jsme vyrazili na jeden z největších divů přírody v Evropě – legendární skálu nad Lysefjordem – Preikestolen – Kazatelnu. Fantastické scenérie a také pocity nad fjordem, který se objevoval přímo pod našima nohama. Určitě jeden s nejkrásnějších pohledů na fjord, který je také hodně navštěvován turisty. V dešti jsme se potom přesunuli směrem na východ do Modumu – respektive do Vikersundu.
Čtvrtek 2.srpna Trénink na
Hovlandsfjell. Nádherná krajina, kterou nelze charakterizovat jinak, než
slovy „Indiánské léto“. Tady si barvy v přírodě dělaly svoje
neskutečně zajímavé odstíny a tisíce jezírek tak dostaly svou pohádkovou
atmosféru. Opravdový zážitek. Po návratu si řada běžců vyzkoušela
rychlobruslení na kolečkových bruslích na rychlobruslařské dráze.
Pátek 3.srpna Tréninky na připravených mapách – Flannumsmarka a Snarum. Taky jsme se podívali na vodopád u Amotu, kde je také muzeum, které vysvětluje těžbu a zpracování kobaltové rudy.
Sobota 4.srpna Přejezd do Švédska. Závody middle u městečka Hjo – Hjobygdens OK. K večeru jsme pak navšívili Hjo. K vidění kromě rybářského městečka byly luxusní jachty a také staré automobily – Lincolny, Jaguáry a Cadillaky – jejich majitelé tady měli sraz.
Neděle 5.srpna Závod long Hjobygdens OK. Pak už jen přejezd do Trelleborgu a nočním trajektem do Sassnitz.
Pondělí 6.srpna Návrat do Jilemnice.